Vyhledávání

Karina Movsesjan je nejlepší mladou vědkyní Evropy

Osmnáctiletá studentka z České republiky Karina Movsesjan, která se loni zúčastnila naší stáže v rámci projektu Otevřená věda v Ústavu organické chemie a biochemie
AV ČR, získala prestižní cenu pro mladé vědce v soutěži EUCYS. Porota ocenila její biochemický výzkum mutace proteinu RAD51.

 

Karina Movsesjan absolvovala v roce 2016 roční stáž Otevřené vědy s názvem DNA packaging in living cells: in vitro and in silico studies of DNA compaction v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR pod vedením Dr Valery Andrushchenko. Studentka biochemie na Masarykově univerzitě se může pochlubit již několika vědeckými cenami, mimo jiné Českou hlavičkou nebo hlavní cenou v soutěži Intel ISEF.

 

Soutěže EUCYS - European Union Contest for Young Scientists – se letos zúčastnilo více než 120 studentů. Součástí ocenění je nejenom vysoká finanční odměna, ale i stáže v mezinárodních výzkumných organizacích. Češi se soutěže účastní od roku 2000. Karinin aktuální výzkum, za který byla oceněna, může do budoucna pomoci s léčbou nádorových onemocnění.

 

   Karina na stáži Otevřené vědy  v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v roce 2016

 

 

Cílem otevřené vědy je mimo jiné umožnit studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe a nadchnout je pro vědeckou práci, proto jsme rádi, že naši absolventka dosáhla tak mimořádného úspěchu. Nové stáže na rok 2018 budeme vypisovat v průběhu letošního podzimu. Sledujte náš web.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                  

Úvodní foto: Vítězka EUCYS 2017, zdroj: Flicker EUCYS 2017


 

27. 9. 2017

V Akademii věd ČR letos absolvuje stáž rekordních 169 středoškoláků

Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současné době pracuje, jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá v rámci projektu Otevřená věda. Pod vedením 94 zkušených lektorů z řad vědeckých pracovníků Akademie věd je letos absolvuje 169 studentů.

Karikatury českých vědců a vědkyň zamíří do Memphisu

Výstava o osobnostech české vědy poputuje na jaře do Memphisu v Tennessee, kde se bude v květnu konat každoroční Memphis in May International Festival, který bude letos zaměřen na Českou republiku. Výstava je v těchto dnech k vidění na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, kde ji doposud vidělo více než 5 tisíc návštěvníků.

Letní vědecký kemp 2018 aneb „Škola v přírodě pro dospělé“ Náhled Zavřít Náhled Zavřít

Učitelé, pozor! Přemýšlíte nad tím, kterak oživit a inovovat výuku přírodovědných oborů tak, aby Vaše žáky a studenty bavila? Pak čtěte dále. Akademie věd ČR v srpnu opět pořádá Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům exaktních věd na ZŠ a SŠ. 

Rekordní počet přihlášek na studentské stáže

Na stáže pro středoškolské studenty v rámci projektu Otevřená věda jsme letos přijali rekordní počet přihlášek. Celkem se přihlásilo 434 studentů, kteří podali 1028 přihlášek. Největší zájem byl o stáž Velká síla malých RNA v Ústavu molekulární genetiky AV ČR, na kterou se přihlásilo 70 studentů.

Young Chemist Award

Pro studenty středních a vysokých škol a doktorandů je určena soutěž Young Chemist Award, kterou vypsala společnost Metrohm. Studenti mají možnost hlásit se do soutěže s prací z oblasti titrace, iontové chromatografie, spektroskopie v UV-VIS-NIR-IR oblastech, Ramanově spektroskopii nebo elektrochemii. Termín odevzdání práce je 30. 6. 2018.

Tipy, jak uspět s výběrem stáže

Na odevzdání přihlášek na vědecké stáže pro středoškolské studenty zbývá posledních pár dní. Proto jsme pro vás sepsali tipy, které vám pomohou zvýšit vaši šanci přijetí na stáž a odstartovat vaši kariéru na Akademii věd ČR.